Památky jihovýchodní Moravy - hlavní stránka

 + PAMÁTKY
 +
 TURISTIKA
 +
KULTURA
 +
OBCE & MĚSTA

HLEDÁNÍ NA SERVERU:            

  Zaniklá tvrz  Zaniklá tvrz Bařice 
Přidat do OblíbenýchTisk této stránky Poloha památky na mapě E-mail památky

  Oficiální internetové stránky zaniklé tvrze Bařice
 
  Zaniklé tvrze > Bařice  

V blízkosti dnešní vesnice Bařice stávala tvrz. Dodnes se z ní dochovalo pouze místo, kde stávala (tvrziště).

Pečeť Bařic    První písemná zmínka o Bařicích pochází z roku 1228, kdy měly být Bařice koupeny Olomouckým biskupstvím od Velehradského kláštera. To, že bylo toto místo osídleno mnohem dříve, je patrné z nálezů pohanských popelnicových pohřebišť. Jméno obce je odvozeno buď od osobního jména Bar nebo znamená "Bařiny" - v té době se místo slova "bažiny" používalo slova "bařiny". Tenkrát byla v dědině nevelká tvrz, která byla dokola obehnána valem a příkopem. Ten byl v období nebezpečí napuštěn vodou. Roku 1453 je zaznamenán prodej dvora a tvrze za 300 hřiven stříbra. To je první a jediná doložená zmínka o bařické tvrzi.
      Obyvatelstvo bylo vesměs katolické a zabývalo se zemědělstvím. Roku 1851 se poddaní vykoupili z poddanství. V roce 1897 byla postavena jednotřídní škola, ve které byla učitelská knihovna, jenž obsahovala 100 svazků a žákovská knihovna se 140 svazky.
      Obci se nevyhnuly ani nepříjemné události jako cholera roku 1831 a 1866, krupobití roku 1875, požáry roku 1883, 1888, 1903, 1906 a orkán roku 1890, který strhl střechy domů a vyvracel stromy ze země.

       Tvrz stávala v trati Rybníček - asi 500 m východně od středu obce. Byla obehnána příkopem a valem. Stávala v blízkosti potoka, proto také mohly být příkopy napájeny vodou. Dodnes se zachovalo pouze místo tvrze a potok, u něhož tvrz stála. Valy ani příkopy se nedochovaly. Je možné, že stála na vrcholku blízkého nevelkého kopce (na fotografiích).

 

Střed obce s kapličkou

Obecní škola - dnes knihovna

 

 

Místo, kde tvrz stála. Je možné že stála na kopci.

 

Kaplička ve středu obce dnesVšechna práva autorů a vlastníků práv vyhrazena. Copyright © 2001-2005 Památky jihovýchodní Moravy - Martin Zvonek