Památky jihovýchodní Moravy - hlavní stránka

 + PAMÁTKY
 +
 TURISTIKA
 +
KULTURA
 +
OBCE & MĚSTA

HLEDÁNÍ NA SERVERU:            

  Zaniklá tvrz  Zaniklá tvrz Troubky 
Přidat do OblíbenýchTisk této stránky Poloha památky na mapě E-mail památky

  Oficiální internetové stránky zaniklé tvrze Troubky
 
  Zaniklé tvrze > Troubky  

        V obci Troubky, která leží 11 km jihozápadně od Kroměříže, stávala kdysi tvrz, po němž zbylo pouze menší tvrziště.

        V letech 1281-1287 se po Troubkách píše Skoch z Troubek. V roce 1349 se přípomínají, že sídlili ve vsi Vojtěch a Martin z Troubek. Výskyt tohoto jména v dalších generacích ukazuje na kontinuitu rodu na Troubkách až do počátku 15. století. Pak se rod přesunul na Zborovice a Cetechovice. Důvodem bylo mj. roztříštění majetku mezi více osob různých rodů. Teprve od roku 1397 spojil většinu zboží Jindřich z Jarohněvic a od roku 1402 se píše hlavně z Troubek. Jindřich z Jarohněvic zřejmě na přelomu 14. a 15. století postavil v Troubkách tvrz (tvrz se poprvé připomíná roku 1354). Jeho aktivitu navíc potvrzuje v roce 1414 doložené působení ve funkci purkrabího na Šternberku. Jeho stejnojmenný syn roku 1446 zboží odprodal - tehdy také připomíná tvrz. O dva roky později zboží i s tvrzí získal slezský šlechtic Mikuláš z  Gogolína. V roce 1464 byla tvrz i s poplužním dvorem, štěpnicí a rybníkem postoupena (prodána) jako biskupské léno Janu Počenskému z Bořitova, který se připomíná, že na tvrzi sídlil. Konečně roku 1475 patřily Troubky Bítovským z Lichtenburka, a když je roku 1490 Zástřizlové připojili k Litenčicím, nebyl už žádný důvod udržovat v Troubkách tvrz. 
        V 16. století drželi biskupskou část, v níž byla tvrz, různí leníci, mezi nimi vladykové z Hrádku a z Koněpas. Tehdy již byla tvrz pustá; taková se připomíná v roce 1552. Později se už vůbec nepřipomíná. Tvrz, zmiňovaná roku 1616, vznikla zřejmě ve druhé polovině 16. století.
        Tvrz stávala na západním konci vesnice v zahradě domu č.p. 42, kde se říká "Na vale". Z tvrze zůstal jen poměrně vysoký (4 až 5 m) plochý kopec o půdorysu čtyřbokého lichoběžníka s nějvětšími rozměry 23 a 26 m a se zaoblenými rohy. Původní terén byl patrně poněkud zvýšen přisypáním. Boky jsou dost strmé a na východě, kde majitel pozemku nedávno postavil dílny a garáže, byl svah účelově odkopán. Pahorek byl dříve obtočen příkopem a valem, ale ten je rozvezen a zůstal po něm jen terénní stupeň. O šířce příkopu vypovídá 17 m široký zbytek mezi tvrzištěm a pokračujícím hřbetem, na jehož konci tvrz vznikla. 

Plán tvrziště Troubky

 

Všechna práva autorů a vlastníků práv vyhrazena. Copyright © 2001-2005 Památky jihovýchodní Moravy - Martin Zvonek