Městečko Uherský Ostroh se rozprostírá v rovinatém pásu 4 km severně od Veselí nad Moravou na někdejším ostrově v řece Moravě. Původní název Stanica (Stenice) naznačuje, že vzniklo při obchodní cestě jako místo odpočinku obchodních karavan. Teprve v 15. století převládl název Ostrov, který se postupně změnil v Ostroh.
Ve 13. století zde stával strategický hrad, náležející původně králi, který drželi v zástavě jednotliví šlechtici. V 15. století náležel Ostroh Haškovi z Valdštejna,stoupenci husitů, kteří si zde vybudovali středisko, odkud podnikali výpravy do okolí (podíleli se na vypálení velehradského kláštera). Po skončení husitských válek potvrdil král Zikmund městu privilegia, ve druhé čtvrtině 15. století došlo k rozšíření a zpevnění hradu. Jako středisko panství se Ostroh stal i centrem trhů a střediskem řemesel. Na počátku 16. století získali Ostroh páni z Kunovic, kteří v druhé polovině 16. století přestavěli hrad v renesanční zámek. V roce 1625 získal
zámek a město Ostroh s předměstím a vesnicemi Gundakr z Lichtenštejna, ve vlastnictví tohoto rodu zůstal až do 20. století.
Připojením k lichtenštejnským državám přestal Ostroh plnit funkci střediska panství, zámek postupně chátral a město stagnovalo. Řemeslnicko - zemědělský charakter si město uchovalo i v následujících stoletích, drobný průmysl, zejména potravinářský a dřevařský, se rozvíjel teprve v 19. století. Zlepšení hospodářské situace přinesla na konci 19. století stavba Vlárské dráhy, město získalo spojení jak s Brnem, tak se Slovenskem. K dalšímu rozvoji průmyslu dochází v 1. polovině 20. století, kdy ve městě vzniklo několik nábytkářských továren a zejména závod Dyas (1930), vyrábějící překližky a dýhy. V roce 1963 sem byl přemístěn závod Železniční a průmyslová stavební výroba, který se stal největším podnikem ve městě.
Kulturní památky:
Nejvýznamnější architektonickou památkou města je renesanční zámek, přebudovaný z původního hradu v letech 1580 – 1590, dnes využívaný městským úřadem ke správním, kulturním a společenským účelům.
Na náměstí stojí barokní kostel sv. Ondřeje, který byl postaven v barokním slohu v letech 1753 - 1757 na místě dřívějšího kostela s prvky románského slohu. Uvnitř se nachází pískovcová křtitelnice z roku 1651.
U mostu přes řeku Moravu stojí barokní pískovcová socha sv. Libora, dílo neznámého sochaře, pocházející z roku 1740. Sladovnické muzeum s přístupnou historickou sladovnou a výrobou tradičního kvasnicového piva.
2001-2024 Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz. E-mail: info@pamatky-vm.cz
Design a www aplikace stránek: Martin Zvonek
Všechna autorská práva k obsahu jsou vlastnictvím jejich majitelů